Strona główna » AKTUALNOŚCI » Jaki najlepiej dobrać odkurzacz przemysłowy

Jaki najlepiej dobrać odkurzacz przemysłowy

Data dodania: 14-02-2016 Wyświetleń: 3290
Prawdą jest, że właściwe dobranie odkurzacza przemysłowego nie jest takie łatwe. Na rynku występuje wiele modeli wyposażonych w różne funkcje i nieskończoną ilość opcji dodatkowych. Odpowiedni model odkurzacza sprawi, że czyszczenie zakładu pracy zmieni się z udręki, w czynność niemalże relaksującą. 


Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wybranie odpowiedniego odkurzacza do zakładu pracy to sprawa błacha i nie warta głębszego zastanowienia. Jednakże taki wybór może nie tylko być nietrafiony pod względem ceny i jakości, ale co gorsza może utrudniać pracę. 

Odkurzacze przemysłowe to szeroki rynek specjalistycznych urządzeń do utrzymania czystości w zakładach pracy od hoteli przez warsztaty samochodowe i linie produkcyjne aż po huty szkła. Z uwagi na to, że istnieje szeroki zakres dostępnych modeli, dobranie odpowiedniego modelu robi się coraz bardziej zagmatwane. Obecnie na rynku pod typem zasilania występują modele silnikowe by-pass, silnikowe bezszczotkowe, jednosilnikowe, dwusilnikowe, trójsilnikowe, akumulatorowe, turbinowe indukcyjne, turbinowe jednofazowe i trójfazowe, zasilane sprężonym powietrzem i pneumatyczne. A żeby dobrać odpowiedni odkurzacz potrzebujemy jeszcze dobrać jego pojemność, rodzaj filtracji i najlepsze akcesoria.

Ilość pytań jakie trzeba sobie zadać przy poszukiwaniu odkurzacza mnoży się za każdym razem gdy wchodzi się na kolejne zakładki z typami odkurzaczy. Rynek odkurzaczy przemysłowych nieustannie ulega ewolucji, co przekłada się wzbogaceniem oferty. Naszym celem jest pomoc w odpowiednim dobraniu odkurzacza, który usprawni i przyśpieszy proces wykonania pracy. Jak w tym wszystkim się nie pogubić? Co z tego jest najistotniejsze? Jak wyważyć odpowiednio wysoką siłę ssącą, a możliwości filtracji? Przychodzimy Państwu z odsieczą ! i ze skróconym poradnikiem jak w pierwszej instancji dobrać typ odkurzacza adekwatnego do wykonywanej pracy.

O odpowiedzi na wszelkie dodatkowe pytania zapraszamy na naszą infolinię i kontakt z naszym specjalistą. Bez zobowiązań udzielimy wszelkich dostępnych informacji.
tel. 32 203 21 93
kom. 501 176 369
info@cleanea.pl


Przy wyborze odkurzacza musimy zadać sobie konkretne pytania:

1.Co będzie odkurzacz zbierał? Będzie to woda, olej, pył, piasek, chłodziwo, odłamki metalowe, śrut czy drewniane trociny? 
Tutaj zwracamy uwagę na wagę i ilość zbieranych elementów (lekki pył vs ciężki śrut). Odkurzacz jednosilnikowy może mieć problem z wciągnięciem śrutu ale już na odkurzacza trzysilnikowego będzie to sprawa prosta. Ilość ma znaczenie – im więcej ma odkurzacz zebrać, tym lepiej skupić się na modelach dwu- i więcej silnikowych. Ważnym jest aby przy zbieraniu wody czy innych cieczy wybrać odpowiedni materiał zbiornika = najczęściej polipropylen. My i nasi włoscy producenci oferujemy Państwu odkurzacze ze zbiornikami ze stali nierdzewnej INOX, stali malowanej proszkowo  oraz polipropylen wysokiej gęstości.

2. Ile godzin będzie pracował odkurzacz? Będzie on pracował samodzielnie czy zostanie podpięty do systemu ssącego lub do elektronarzędzi?
Odkurzacze zasilane turbinami mogą pracować w trybie ciągłym/wielogodzinowym. W przeciwieństwie do modeli silnikowych, które przeznaczone są do pracy przerywanej/zmianowej. Odkurzacze do elektronarzędzi to specjalistyczna grupa odkurzaczy zaprojektowanych do współpracy z takimi narzędziami warsztatowymi jak np. szlifierki. W momencie podpięcia narzędzia działanie silników odkurzacza zostaje uzależnione od pracy w/w szlifierki tzn. włączają i wyłączają się razem. 

3. Jakie jest środowisko odkurzacza? Jest ono zapylone? Czy sprzątany obszar ma nadaną strefę  ATEX?
Odkurzacze przemysłowe w swoich konstrukcjach uwzględniają pracę w obszarze zapylonym. Jednak wszystko zależy od ilości i rodzaju pyłu i zapylenia. Zapylenie nie tylko źle wpływa na operatora ale także na sam odkurzacz. Wciąganie pyłów łączy się z przypadkiem osiadania jego niewielkiej części wewnątrz głowicy i tym samym niszczenie silników w dłuższej perspektywie. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy przemyśleć czy nie należało by uzupełnić odkurzacz o gęstszy filtr. Im filtr jest gęstszy, tym mniejsze cząsteczki zatrzymuje (klasa L to standard, M i H to opcje specjalne). WIECEJ O TEJ OPCJI W ARTYKULE JAK WYBRAĆ FILTR DO ODKURZACZA PRZEMYSŁOWEGO?

Fakt pracy w zapylonym środowisku często rodzi pytanie czy trzeba zastosować odkurzacze ATEX. Odkurzacze te skierowane są swoją konstrukcją, zabezpieczeniami i funkcjami do miejsc gdzie oficjalnie została nadana strefa zagrożenia wybuchem. Strefy te najczęściej wstępują w lakierniach proszkowych, miejscach gdzie składowany (i używany) jest węgiel czy mąka. WIĘCEJ O TYM ASPEKCIE W ARTYKULE SPECJALISTYCZNE ODKURZACZE DO STREF ATEX . 

Pracując w zapylonym środowisku należy głównie pamiętać o ochronie zdrowia operatora i pracujących wokół osób, ale nie zapominając przy tym o czystości środowiska. Zawsze powinniśmy posługiwać się odkurzaczem sprawdzonym, dopuszczonym do danego rodzaju zastosowań. Należy przestrzegać wartości maksymalnych stężeń pyłów i substancji w powietrzu w miejscu pracy. Zgodnie z normą EN 60335-2-69, wyróżniamy 3 klasy pyłowych. Producenci właśnie pod kątem tej normy budują swoje odkurzacze przemysłowe.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii AKTUALNOŚCI
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu