Strona główna » AKTUALNOŚCI » Specjalistyczne odkurzacze do stref zagrożenia ATEX

Specjalistyczne odkurzacze do stref zagrożenia ATEX

Data dodania: 22-10-2020 Wyświetleń: 1786
Odkurzacze do stref zagrożonych wybuchem ATEX 22 – 21 – 2  to specjalnie zaprojektowane modele, aby przezwyciężać zagrożenia niesione przez drobne pyły i aby zapewnić najwyższy poziom ochrony podczas czyszczenia lub usuwania zebranego pyłu. Odkurzacze zasilane silnikami bezszczotkowymi lub indukcyjnymi turbinami oraz wyposażone w akcesoria przewodzące do ograniczenia (wyeliminowania) okoliczności zagrożenia zdrowia lub/i życia operatora.


Wprowadzenie na rynek odkurzaczy przemysłowych dopuszczonych do pracy w strefach ATEX uczyniło zbieranie pyłów niebezpiecznych nieporównywalnie łatwym. Wszelkie niedogodności i zagrożenia zostały zminimalizowane, a nawet doprowadziły do stworzenia specjalistycznej niszy rynkowej. Firma Depureco, wszelkie modele dostępne w zakładce Odkurzacze do strefy ATEX, wyszła naprzeciw potrzebie tego rynku i nieustannie uzupełnia i ulepsza swoją potężną gamę odkurzaczy antywybuchowych.

W zapytaniach otrzymujemy wiele pytań związanych z tym sektorem: czym jest strefa zagrożona wybuchem? Czy to, to samo co obszar ATEX? Czy odkurzacz EX to, to samo odkurzacz antywybuchowy? Jakie zanieczyszczenia zaliczają do tych stref?

Oznaczenie ATEX pochodzi z języka francuskiego określenia obszaru wybuchowego (fr. Atmosphères Explosibles. Tym samym czyniąc określenia EX i ATEX jednoznacznymi. Definicji tego obszaru jest wiele, np. dyrektywa Unijna ATEX 2014/34/UE definiuje atmosferę (strefę) wybuchową jako mieszaninę substancji palnych w postaci gazów, par, mgieł lub pyłów z powietrzem w warunkach atmosferycznych, w których po wystąpieniu zapłonu, następuje spalanie rozprzestrzeniające się na całą niespaloną mieszankę [należy pamiętać, że w niektórych przypadkach (głównie pyłów) nie zawsze cała ilość palnego materiału zostaje spalona]. Szczegółowy opis na stronie gig.eu i na oficjalnych stronach instytucji europejskich. Powyższa dyrektywa definiuje wymagania zasadnicze, jakie musi spełniać każdy produkt, przeznaczony do stosowania w strefach EX. Wszelkie wymagania dodatkowe są regulowane przez wewnętrzne organy poszczególnych krajów członkowskich. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010r. „w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej” dzieli obszary zagrożone na następujące strefy:
  • Strefa 0 — przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci gazów, par, mgieł, występuje stale, często lub przez długie okresy czasu
  • Strefa 1 — przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci gazów, par, mgieł, może czasami wystąpić w trakcie normalnego działania
  • Strefa 2 — przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci gazów, par, mgieł, nie występuje w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystąpienia, utrzymuje się przez krótki okres czasu
  • Strefa 20 — przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu w powietrzu występuje stale, często lub przez długie okresy czasu
  • Strefa 21 — przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu w powietrzu może czasami wystąpić w trakcie normalnego działania
  • Strefa 22 — przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu w powietrzu nie występuje w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystąpienia, utrzymuje się przez krótki okres czasu

Odpowiadając na kolejne pytania naszych klientów… 

Do listy pyłów wybuchowych należą m.in. sadze, pyły zbożowe, mączne, cukrowe, skrobiowe oraz tekstylne, papierowe, kartonowe, aluminiowe, a także pyły pochodzące z węgla, tworzyw sztucznych, farb lakierniczych. Co więcej, pasze dla zwierząt i pyły z nich są również zaliczane do wybuchowych. Tymczasem do listy wybuchowych gazów zaliczane są m.in.: terpentyna, etylen, ksylen, wodór, propan, aceton i wszelkie alkohole. Natomiast określenie w jakich zakładach lub sektorach pracy na pewno są strefy zagrożenia wybuchem nie jest możliwe do wyliczenia. Jedynym podziałem jaki występuje w tej kwestii to kopalnie i zakłady na powierzchni. 

 

Czym poza milionami wytycznych, definicjami i podziałami różnią się odkurzacze do stref EX od przeciętnego odkurzacza zakładowego?

Odkurzacze ATEX  to modele specjalnie zaprojektowane tak, aby przezwyciężać zagrożenia niesione przez drobne pyły i aby zapewnić najwyższy poziom ochrony podczas czyszczenia lub usuwania zebranego pyłu. Są one często nazywane anty- lub przeciwwybuchowymi. Wywodzi się to z ich podstawowej funkcji – zabezpieczenie przez możliwością powstania wybuchu. Odkurzacze te posiadają szereg zabezpieczeń niwelujących występowanie środowiska zapłonu.

Odkurzacze przeciwwybuchowe to kluczowe narzędzie do utrzymania czystości w zakładzie pracy oraz chroniące działania w strefie zagrożonej. W obecnej ofercie Cleanea oferujemy Państwu odkurzacze linii BL zasilane silnikami bezszczotkowymi oraz odkurzacze zasilane turbinami jedno- lub trójfazowymi zaprojektowanymi do pracy w strefie EX. Przykładami takich modeli są jednofazowy A1401 ATEX22; trójfazowy A961 Z21 lub zasilany sprężonym powietrzem A672 Z22.

Poza specjalną jednostką zasilającą, odkurzacze antywybuchowe współpracują z przewodzącymi ssawami, rurami i wężami ssącymi. Jako, że odkurzacze pracują z pyłami niebezpiecznymi wewnątrz komory filtra umieszczane są filtry antystatyczne. Najważniejszym i ostatnim elementem odkurzaczy do strefy zagrożonej wybuchem jest konstrukcja zachowana w systemie pełnej ekwipotencjalizacji.

Przy poszukiwaniu odpowiedniego odkurzacza antywybuchowego niezwykle ważnym jest przedstawienie wszelkich informacji specjaliście. Zgodnie z Polskim prawem to pracodawca odpowiada z bezpieczeństwo pracy, musi więc podać dokładne informacje na temat klasyfikacji obszaru pod względem zagrożeń, w którym będzie pracował odkurzacz.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii AKTUALNOŚCI
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu