infolinia 501 176 369
wyszukiwanie zaawansowane
  • Slider 2
  • Slider
  • slider1
  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
0123456
0
Strona główna » Technicznie - porady » ARTYKUŁ W GAZECIE Odkurzacze do zadań specjalnych - profesjonalne odkurzacze dla przemysłu i biznesu
Polecane

ARTYKUŁ W GAZECIE Odkurzacze do zadań specjalnych - profesjonalne odkurzacze dla przemysłu i biznesu

Data dodania: 03-09-2020 Wyświetleń: 149 Firma Cleanea została poproszona o wyjaśnienie specyfiki niszowego rynku odkurzaczy przemysłowych. Odkurzacze zakładowe w zależności od wybranego modelu mogą być używane od hotelu przez sprzątanie przemysłowe i linię produkcyjną, aż po hutę żelaza. Artykuł przedstawia podział odkurzaczy, ich możliwość zbierania wszelkich zanieczyszczeń oraz przystosowanie do swojej szczególnej pracy.

Znaczenie słowa odkurzacz jest powszechnie znane w kontekście urządzenia domowego do sprzątania drobnych zanieczyszczeń w obrębie gospodarstwa. Pojęcie to jest jednak znacznie szersze i bardziej złożone. Istnieje wiele rodzajów odkurzaczy, a modele domowe to wyłącznie czubek góry lodowej. W tym kontekście rynek odkurzaczy dzieli się wg ich finalnego użytkownika tj. na gospodarstwa domowego oraz biznesu i przemysłu. Podczas gdy odkurzacze domowe mają niewiele podgrup, odkurzacze zakładowe zwane też industrialnymi mają ich znacznie więcej. Skupiając się chwilowo wyłącznie na odkurzaczach zakładowych, najważniejszą cechą tego sektora jest niehomogeniczność jego nomenklatury co znaczy że nie należy traktować nazw poszczególnych podgrup lub nazw rozwiązań za finalne. Wpływa na to kilka elementów: rynek ten jest nowy, niezakorzeniony i niszowy oraz kreują go firmy zagraniczne (głównie Włoskie) i tłumaczenia różnicują się wpływając na różnorodność nazewnictwa.
 
ODKURZACZE ZAKŁADOWE
Profesjonalne Przemysłowe
Zasilanie Zastosowanie Zasilanie Zastosowanie
Silniki By-pass Akumulator Silnik Turbina
Jeden   Ekstrakcyjne By-pass Jednofazowa Do chłodziw
Dwa   Warsztatowe Bezszczotkowy Trójfazowa Do żywności
Trzy   Piekarnicze     Strefa Atex
 
Powyższy uproszczony schemat podziału odkurzaczy zakładowych, używany przez firmę CLEANEA, w pierwszej linii dzieli je na przemysłowe i profesjonalne. Pierwsze stosowane są w przeważającej części w tytułowym przemyśle. Można je znaleźć od produkcji części motoryzacyjnych, farb, papieru, żywności aż po lakiernie proszkowe, huty i kopalnie. Równolegle odkurzacze profesjonalne stosowane są przez piekarnie, cukiernie, warsztaty rzemieślnicze, pralnie ale także przez hotele i biura. Urządzenia te są generalnie mniejsze gabarytowo i lżejsze aby móc nimi wygodniej operować w codziennej pracy. Są przeciwieństwem odkurzaczy przemysłowych, których budowa i funkcje zaprojektowane są do wielogodzinnych prac stosunkowo ciężkich. Wewnętrzny podział tych dwóch grup odkurzaczy zakładowych może mieć dziesiątki opcji, głównie jednak dzieli się je co do sposobu zasilania czyli ilości silników (1-, 2-, 3-) lub rozwiązania równoległego czyli turbiny, sprężonego powietrza, akumulatora. Warto podkreślić iż odkurzacze zakładowe nie są odkurzaczami uniwersalnymi, nie ma modelu który wykonałby każdą pracę. Są one tak samo zróżnicowane jak zakłady w których mają pracować i zanieczyszczenia, które mają zbierać.

Schematy systematyzują i starają się uporządkować każdy model odkurzacza nadając mu swoją grupę. Jednak nie jest to w pełni możliwe, weźmy np. odkurzacz przemysłowy do strefy ATEX, który poza grupą zastosowanie będzie jednocześnie w obu podgrupach turbin w zależności od modelu. Podobnie sprawa wygląda z modelami do hotelu czy biurowca, gdyż zastosowane mogą być tam odkurzacze z każdą możliwą ilością silników jak i modele ekstrakcyjne. Hotele i biurowce są niezwykle specyficznymi obiektami dla pracy odkurzacza. Jako, że niejednokrotnie składają się z kilku pięter i wielu typów posadzek, odkurzacz musi być dostosowany do każdej z tych potrzeb jednocześnie utrzymując relatywnie cichy sposób pracy …bo podczas wypoczynku przecież nie chcemy słyszeć o takich przyziemnych sprawach jak sprzątanie…. W takim środowisku najlepiej spisują się niewielkie modele jednosilnikowe takie jak SP 30 lub SP 45 (odpowiednio na zdjęciu po lewej i powyżej). Symbol SP wskazuje na wykonanie zbiornika tym samym lekkim, wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne i mogącym jednocześnie pracować z tradycyjnym kurzem jak i z cieczami. Wartym podkreślenia jest iż zastosowany silnik typu By-pass posiada dwa niezależne obiegi powietrza - jeden do zbierania zanieczyszczeń, drugi do chłodzenia silnika - zapewniając długą i bezawaryjną pracę ponieważ nie ma możliwości przedostania się zanieczyszczeń do rdzenia silnika.

Odkurzacze importowane bezpośrednio od włoskiego producenta i sprzedawane przez firmę CLEANEA, są solidnymi urządzeniami w komplecie z przemyślanym zestawem akcesoriów (ssawa okrągła z włosem, ssawa szczelinowa, ssawa podłogowa z gumami oraz wersja z włosem) pozwalają na oczyszczenie wszelkich powierzchni płaskich. Modele są wielokrotnie doceniane przez użytkowników, ze względu na ich kompaktowość – odkurzacz SP 30 jest wysoki na 60 cm i waży 9 kg, wobec tego w obiektach bez wind można go swobodnie przenosić przez zamontowany uchwyt. Dzisiejsze zakłady pracy dążą do pozyskania jak najlepszych rozwiązań aby przyspieszyć, polepszyć i ułatwić pracę swoim pracownikom. Wybór odpowiedniego modeli i opcji dodatkowych nie jest prosty i jednoznaczny. Odkurzacze, niezależnie czy profesjonalne czy przemysłowe, są stworzone z myślą o spełnieniu wymagań każdego klienta.Artykuł z gazety 4FS - FOR FACILITY SERVICE - kwartalnik 8,9,10 rok 2020      www.4fs.pl
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Technicznie - porady
Wszystkie prawa zastrzeżone CLEANEA - 2021